PROJEKTOVANJE I ODRŽAVANJE VOĆNJAKA:
Ukoliko imate neiskorišteno zemljište i razmišljate o sadnji voća, pozovite nas da Vam pomognemo projektirati voćnjak na kvalitetan način. Donijeti pametne odluke prije samih radova, vrlo je bitno! Ako pristupite zadatku na pravi način, uživaćete u zdravim, sočnim, mnogobrojnim plodovima iz Vašeg voćnjaka vrlo skoro. Razmotrićemo teren, nagibe, strane svijeta, sastav tla, vremenske uvjete, oborine, vjetrove, objekte u blizini, sorte voća, razmake, navodnjavanje, kompletirati dizajn projekta, te naravno poslušati Vaše želje – da bismo Vam ponudili rješenja. I onda, ako budete zadovoljni, pristupamo realizaciji planova.
Ukoliko već imate voćnjak, EkoDizajn d.o.o. će se pobrinuti da Vaš voćnjak bude vrhunski. Zato Vam nudimo redovitu košnju i prozračivanje travnjaka, ljetnu i zimsku rezidbu voćki, okopavanje i krečenje voćki, konstantnu zdravstvenu kontrolu stabala, zaštitu, obogaćivanje tla eko gnojivima i ekološkim metodama suzbijanja korova kao što je malčiranje, te sve druge neophodne aktivnosti.
Zdravstvena kontrola stabala voća i ukrasnog grmlja
Radi se o mjeri kojom se najmanje dva puta godišnje uočavaju i procjenjuju promjene u opštem izgledu vegetativnog dijela stabla, kvalitetu i količini plodova i evidentiraju pojave štetočina na samoj biljci i tlu u redovima i nasadima voća i ukrasnog bilja. Na osnovu vođenja ove evidencije imamo uvid o osobinama određene sorte stabla, njegove autentične bolesti i štetočine, kao i identifikaciju agrotehničkih mjera koje treba poduzeti u cilju liječenja i zaštite voćaka.
Rezidba voća
Osnovni zahvat kojim se uspostavlja pravilan omjer između vegetativnih i rodnih pupova, kao i nadzemnog i podzemnog dijela stabla. Ovom mjerom se postiže veća rodnost, prozračnost i osvijetljenost, čime se poboljšava opšte zdravstveno stanje stabla i kvalitet plodova. Rezidba daje i estetsku notu krajoliku, koji izgleda urednije i dotjeranije.
Prozračivanje travnjaka
Agrotehnička mjera njege kojom se popravljaju vodo-vazdušni odnosi u tlu. Tlo je teško sabijeno zbog gaženja i košnje čime se smanjuje sposobnost korijenja za usvajanjem hrane i vode, kao i prozračnost tla. U ovu svrhu koriste se valjci sa redovima šiljaka ili vile, gdje se prodire u gornji sloj travnjaka 5-10 cm. Na taj način vazduh prodire dublje u sloj zemljišta i travnjak postaje zdraviji i gušći.
Okopavanje voćaka
Agrotehnička mjera kojom se u korijenu biljke stvaraju dovoljne količine vlage tokom zime, kao i optimalne količine mineralnih materija. Uz ovu mjeru nerazdvojna je i istovremena gnojidba stajskim đubrivom. Najčešće se obavlja ručno, motikom i vilama, ili mašinski, frezanjem.
Malčiranje
Proces «pokrivanja» tla koje obrađujemo prirodnim materijalima. Malčiranje je oponašanje prirode - u prirodnom obliku tlo nigdje nije golo kao kod „konvencionalne“ obrade tla. Golo je tlo izloženo nepodobnim uticajima u prirodi: sunce isušuje tlo, vjetrovi otpuhuju gornji humusni sloj, kiša udara na površinu tla i razara strukturu zemlje i ispire humus, te se pod navedenim uslovima stvara kora na zemlji kroz koju ne može proći zrak – sve ovo se može spriječiti malčiranjem. Prirodni materijali koji se mogu koristiti za malčiranje su sadnja niskog rastinja (živi malč), sijeno, slama, piljevina, karton, drvena sječka, otpalo lišće, otkos zelene trave ili kombinacija navedenih materijala.
Krečenje voćaka
Agrotehnička mjera kojom se sprječava naglo zagrijavanje voćaka pod uticajem sunčevih zraka u rano proljeće. Uslijed naglog zagrijavanja debla dolazi do pojave pucanja kore voćaka i truljenja. U svrhu krečenja koristimo mješavinu vode, gašenog kreča i kuhinjske soli. Debla se premazuju četkom počevši od zemlje do iznad račvanja grana.
|
|
|
|